Saturday, December 31, 2016

Tipy a triky pro cestovatele po Vietnamu

Itinerář na víc jak 2 týdny: Saigon, přelet do Da nang a obratem taxi do Hoi An, přejezd busem do Hue, přejezd busem do národního parku Phong Nha, přejezd busem do Hanoie, 2 denní výlet na Bai tu long bay (místo Halong bay), 3 denní výlet do Ha Giang (místo Sapy). Deltu Mekongu a pohádkový ostrov Phu Quoc (úplný jih) jsme vynechali. Pro ty, kteří neholdují tolik jídlu, vynechte Hue. Stručně je napsáno ke každému místu zde.

Lonely Planet teď vyšel nový (2016), rozhodně doporučuji.

Jezděte zelenými taxíky v Ha Noi, jmenují se Mai Linh, dodržují ceny.

Dejte pozor, kdy do Vietnamu jedete, buď prší sever a jih, střed je ok, nebo naopak.

Vezměte si s sebou cash v dolarech, z bankomatů lze vybrat jen 2 mil. v místní měně (na naše asi 2 tisíce), což utratíte za chvíli, poplatky od našich bank jsou za výběr nehorázný!

Dejte před odjezdem do zahraničí vědět, že jedete tam, kam a kdy jedete, při výběru v JV Asii karty automaticky blokují.

Lístky na bus se kupují v hotelích/hostelech, sami si vás pak ráno vyzvednou a nemusíte na busák. Nebojte se nočních lehobusů, ale neležte úplně vzadu na pětce, nejde se tam vejít. Dá se taky koupit předplacená karta na vlak, ale to jsme neměli, jezdili jsme busy.

Pro ušetření cesty/času/peněz se vyplatí místní lety – nejlevnější společnost Jet Star http://www.jetstar.com/vn/en/home.

V Hoi An jsme si nechali šít šaty u ThongPhi, 28 Le Loi Street, slečna Nina byla boží (kabát 70 dolarů, šaty 50 dolarů, košile 20 dolarů – vše na míru za 1,5 dne hotové)

Cestovky na krasové jeskyně Oxalis v národním parku Phong Nha (skupiny max 8 lidí!!) http://oxalis.com.vn/

Cestovka na Bai tu long bay s Ethnic travel (lepší než Ha long bay – moc turistů) http://www.ethnictravel.com.vn/


Půjčte si motorku v horách (Ha Giang), řidičák nepotřebujete, ale půjčte si jen s neautomat, jinak vám upadne ruka i noha od brždění. Motorka na den stojí cca 150tis. dongů, což je asi 150Kč. Trvejte na helmě s předním sklem, jinak si odrovnáte od prachu oči.

Smlouvejte, co to jde, jsou to velmi obratní obchodníci!

Bacha na věci, na motorkách jsou rychlí a seberou vám cokoliv z ramene, telefon z ruky,…

Nebojte se a jezte na ulicích, je to levný (Bahn mi bagety za 15Kč, pho bo za 30Kč a tak), čerstvý a výborný! Ale uhlí s sebou, nebo si nechte naočkovat choleru (je proti průjmu).

Točený pivo je drahý (krom Bia Hoy), prodávají plechovky (Hudy je nejhnusnější, vyhněte se mu). Bia Hoy mají v Ha noi za 4000dongů (cca 6kč!) a je dobrý (naučili je to vařit Češi během dob Svazu).

Jestli budete na jihu, dejte si bun bo nam bo, jestli na severu, dejte si lau (to jinde nemají, krom hlavního města).

Nesnažte se přecházet na zelenou po přechodu, motorky jezdí z více stran, než když jdete na červenou.

To, že vám nikdo nerozumí, když říkáte „ahoj“ nebo „děkuji“ je normální, neumíme (Evropani) to vyslovovat.

Ubytko je nejlepší přes booking.com, někdy naháněče ani nepotkáte, když někam přijedete, všichni už jsou na bookingu a jde jim sakra o dobrý rating. Standard ubytování je vysoký (za málo peněz hodně muziky).

Všude je wifi, sice zaheslovaná, ale tradiční 12345678, i love hue, i love hanoi, 333666888, …

Vyprání 1kg prádla včetně usušení stojí 1 dolar.

Víza z ČR jsme řešili přes StudentAgency, protože jsme od nich měli letenky a vyřízení bylo nejlevnější tím pádem.

No comments: